Jesteś tutaj: GłównaZ Życia ZSPSzkoła PodstawowaNiech Trójwieś będzie biało- czerwona!

Podobny obraz

W związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zrodził się pomysł na akcję promującą wywieszenie flag z okazji świąt narodowych. Niestety, w Trójwsi mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że gest ten jest bardzo ważny, gdyż wyraża nasz szacunek dla walczących o wolną Polskę oraz składa hołd tym wszystkim, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość. Przede wszystkim zaś jest manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej

Akcja obejmowała szereg działań. Uczniowie z klasy 8b i 7a przypomnieli na apelu szkolnym najważniejsze informacje dotyczącej polskiej flagi oraz zachęcili nauczycieli i kolegów do jej wieszania. Zaprojektowano plakaty z hasłem: „Mamo tato, wywieś flagę”, które powieszono na terenie szkoły oraz w miejscach często odwiedzanych przez mieszkańców, np. w witrynach sklepów. Ich właściciele bardzo chętnie przyłączyli się do naszej akcji.  Pomógł nam również ks. proboszcz Tadeusz Pietrzyk.  Dzięki wsparciu Rady Rodziców mogliśmy zakupić flagi i 4 listopada w niedzielę rozprowadzać je na placu kościelnym. Nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania, flag zabrakło już po drugiej mszy.

Flagi narodowej można używać nie tylko w czasie świąt, ale również wtedy, gdy chcemy uczcić ważne wydarzenia z życia prywatnego. Tak robi się w wielu krajach. Wszyscy wiedzą jak często w różnych sytuacjach używają swoich flag Brytyjczycy i Amerykanie, ale mało, kto wie, że na przykład Chorwaci, gdy kończą budować dom, umieszczają na więźbie dachowej właśnie flagę narodową.

Tego typu akcje są bardzo potrzebne. Uczą młodych ludzi szacunku do symboli narodowych i wpajają potrzebę manifestacji swej tożsamości. Walczą z stereotypami dotyczącymi wieszania flag. Nasza akcja przypomniała również, że flaga to symbol wspólnoty wszystkich Polaków, bez względu na różnice społeczne, wyznaniowe, czy kulturowe.

Pomysłodawczyniami oraz koordynatorkami akcji były: pani Danuta Konarzewska, Ewa Buzek, Sylwia Sikora - Biegun oraz Magdalena Czepczor.

Mamy nadzieję, że odtąd podczas każdego święta państwowego Trójwieś będzie biało- czerwona.

Madalena Czepczor