Jesteś tutaj: GłównaZ Życia ZSPSzkoła PodstawowaStulecie Niepodległej Polski

Kontakt

Telefon:

Szkoła Podstawowa Nr 1

im. ks. Józefa Londzina

(Istebna 1345, byłe gimnazjum): 

33 855 60 59

Gminne Przedszkole

(Istebna 550, Dzielec):

33 855 60 40

 

Otwarte od poniedziałku do piątku w godz: 8:00 - 15:00

 

Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Istebnej przyjmuje interesantów w każdą środę od 800 – 1500 oraz w czasie zebrań z rodzicami w godz. od 1500 – 1800.

 

email:    zsp(at)istebna.com

            sp1istebna(at)wp.pl

11 listopada 1918 r. spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków. Po trzech rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po krwawych walkach narodowowyzwoleńczych na nowo powstało niepodległe Państwo Polskie. Rzeczpospolita Polska znów zagościła na mapach świata.

 W tym roku – 2018 – obchodzimy Jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Nasza szkoła, pragnąc uświetnić tę wyjątkową rocznicę, zorganizowała wiele kulturalnych przedsięwzięć. Jednym z nich był konkurs poetycki pt. Strofy o Ojczyźnie, w którym wzięli udział uczniowie skupieni w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV – VI oraz VII –VIII wraz z oddziałami gimnazjalnymi. Ilość i różnorodność zgłoszonych utworów była imponująca. Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do konkursowych zmagań, wykazując się dojrzałością literacką i świadomością narodowej przynależności.

Tworzone przez nich wiersze, w których mowa o hołdzie składanym bohaterom walczącym o wolność Polski, o heroizmie na polach bitew, o pięknie polskiego krajobrazu czy przywiązaniu do ziemi ojczystej, o trudnych wyborach albo o wierze zakorzenionej w sercach, są wyrazem ich patriotyzmu i nierzadko oryginalnego talentu poetyckiego.

Jury złożone z polonistek ZSP w Istebnej miało, zatem niełatwe zadanie. Ostatecznie jednak zdecydowało się wyłonić dziewięciu laureatów. W kategorii klas IV – VI pierwsze miejsce przypadło Szymonowi Gazurkowi z kl 5c, drugie – Marzenie Zembik z kl. 6 b i trzecie dwu uczennicom: Roksanie Dawidowicz z kl. 4b oraz Julii Kohut z 6a. W kategorii klas VII – VIII oraz oddziałów gimnazjalnych laury zdobyły uczennice z 3b (gimnazjum): pierwsze - Paula Kubieniec, drugie – Karolina Legierska, a trzecie – Aleksandra Legierska. Ponadto wyróżnieniem nagrodzono również: Patryka Jałowiczora (8a) i Annę Probosz (8b).

Dodatkową atrakcją tegoż konkursu było profesjonalne wydanie tomiku Strofy o Ojczyźnie, w którym znalazły się nie tylko wiersze nagrodzone, ale także zauważone, czyli te, które na swój sposób wyróżniały się spośród wszystkich zgłoszonych na konkurs utworów. W tym miejscu pragnę - w imieniu polonistek i dyrekcji naszej szkoły – gorąco podziękować naszym księżom katechetom i proboszczom oraz parafiom św. Bartłomieja w Koniakowie i Dobrego Pasterza w Istebnej, jak również Radzie Rodziców Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Istebnej za sfinansowanie wydania pokonkursowego zbiorku poezji.

 Następnym przedsięwzięciem związanym ze Świętem Niepodległości był konkurs na najładniejszą gazetkę ścienną w klasach zorganizowany przez panie: Ewę Kożdoń – Waligórę, Joannę Kossowską, Jolantę Juroszek i Annę Torbiak. Konkurs dotyczył dwóch kategorii: klas I – V oraz VI-VIII i oddziałów gimnazjalnych. Jurorki przy ocenie gazetek brały pod uwagę ich poziom merytoryczny, pomysł, wygląd estetyczny, jak również pomoc wychowawców. Zdecydowanie z największym zaangażowaniem do tych konkursowych zmagań przystąpili najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy nie tylko przygotowali interesujące gazetki ścienne, ale również udekorowali – głównie w barwy narodowe -swoje klasopracownie. W młodszej kategorii wiekowej pierwsze miejsce zdobyła bezapelacyjnie klasa 2 a, drugie miejsce przypadło kilku klasom: 2b, 2c, 3a, 3b, natomiast trzecie-1 a, 1b, 1c, 4c i 5a. W starszej kategorii wiekowej pierwsze miejsce zdobyła klasa gimnazjalna – 3e, drugie – 6b, a trzecie – 3c (gimnazjum). Jurorki zdecydowały się też przyznać wyjątkowe wyróżnienia: dla dziewcząt z klasy 8a za gazetkę na korytarzu oraz dla pań sprzątaczek, które – ujęte ideą konkursu – przygotowały patriotyczną gazetkę w swoim kantorku.           

   Kolejnym artystycznym zamysłem związanym z Jubileuszem było przygotowanie dwu wystaw w holu naszej szkoły. Pierwsza – zorganizowana p. Krzysztofa Kieresia - to ekspozycja wypożyczona z Książnicy Cieszyńskiej, której tytuł zaczerpnięty został z Roty M. Konopnickiej: Polski my naród, polski lud. Wystawa ta miała za zadanie ukazać drogę Śląska Cieszyńskiego do wolnej Polski. Druga z kolei – przygotowana przy wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury przez p. Andrzeja Suszkę – zatytułowana była Sto lat polskości w Istebnej. Zawierała fotografie ukazujące życie mieszkańców Trójwsi na przestrzeni minionych stu lat. Obydwie ekspozycje cieszyły się żywym odbiorem nie tylko naszych uczniów, ale też zaproszonych gości. Warto też dodać, że o piękny wystrój holu (biało-czerwone kompozycje kwiatowe, chorągiewki itp.) zadbały wychowawczynie klas 1-3 wraz ze swymi podopiecznymi oraz p. Danuta Konarzewska, która zaprezentowała prace uczniów o tematyce patriotycznej, umieszczając je w swej tzw. Galerii pod Jedynką. Wśród nich znalazły się rysunki nagrodzone w konkursie plastycznym zorganizowanym przez panią Danutę w trzech kategoriach wiekowych. W pierwszej z nich (rysunek o tematyce niepodległościowej), obejmującej klasy I - III pierwsze miejsce zdobyła Liliana Ziółkowska z 2c, drugie – Maja Gorzołka z 2b, a trzecie Roksana Skurzok z 2b. W drugiej (obejmującej klasy IV - VI) – pierwsze miejsce przypadło Magdalenie Legierskiej z 5b, drugie – Julii Gazurek z 5a, a trzecie – Wiktorowi Klajbertowi z 5b. W trzeciej kategorii wiekowej młodzież (kl.VII-VIII i trzecie gimnazjalne) miała wykonać plakat o treści patriotycznej. Wszyscy laureaci to gimnazjaliści: pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Legierska z 3b, drugie Karolina Skurzok z 3f, trzecie Julia  Fiedor z 3b, natomiast wyróżnienie zdobyła Justyna Klus z 3b.

W uroczystych obchodach Święta Niepodległości organizowanych przez naszą szkołę nie zabrakło też konkursu przeprowadzonego przez istebniańskich katechetów: Świętych kocham i szanuję, ich uczynki naśladuję. Uczestnicy tego konkursu mieli przedstawić w formie literackiej lub plastycznej wybraną sylwetkę polskiego świętego. Jury w składzie: p. Barbara Mojeścik, ks. Grzegorz Strządała oraz ks. Grzegorz Tomaszek postanowiło nagrodzić dziewięciu laureatów w trzech kategoriach wiekowych. Spośród najmłodszych pierwsze miejsce zdobyła Emilia Sikora z 1b, drugie – Kacper Bury z 1b, a trzecie – Patrycja Gazur z 1b. W kategorii klas II – III pierwsze miejsce zdobyła Liliana Ziółkowska z 2c, drugie – Marek Szalbót z 2a i trzecie – Justyna Jojko z 2a. W ostatniej kategorii (kl. IV – VIII) pierwsze miejsce zdobyła Patrycja Michałek z 5a, drugie – Kinga Michałek z 4b, a trzecie – Marta Mojeścik z 5a.            

    Wreszcie ostatnim, lecz najbardziej spektakularnym wydarzeniem związanym z Jubileuszem, było zorganizowanie w naszej szkole przy współpracy z GOK- iem gminnych obchodów Stulecia Niepodległej Polski. Na tę imprezę przybyli liczni goście: władze gminy z wójtem Henrykiem Gazurkiem i wicewójtem - Józefem Polokiem na czele, radni (z przewodniczącym p. Arturem Szmekiem) i pracownicy Urzędu Gminy na czele z sekretarz p. Teresą Łaszewską i dyrektorem Gminnego Zespołu d/s. Oświaty- p. Bogdanem Ligockim, księża (ks. proboszcz Krzysztof Pacyga z Koniakowa, ks. radca Waldemar Szajthauer z Wisły, ks. Grzegorz Strządała, ks. Grzegorz Tomaszek), przedstawiciel Nadleśnictwa Wisła – p. Wojciech Kohut, dyrektorzy szkół z naszej gminy (p. Dorota Małyjurek, p. Monika Kukuczka, p. Grażyna Przybyła, p. Andrzej Ryłko), gość honorowy, wieloletnia szefowa Zespołu Regionalnego Istebna, skarbnica wiedzy o naszym regionie - pani Anna Urbaczka – Bury, przedstawicielka Związku Kombatantów oddziału Istebna – pani Maria Kohut oraz przedstawiciele stowarzyszeń kulturalno – oświatowych z naszego terenu - p. Urszula Gruszka i p. Józef Michałek. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali kotyliony wykonane przez mały wolontariat naszej szkoły.

         Po części oficjalnej (odśpiewanie hymnu, przemówienia zaproszonych gości, złożenie kwiatów pod tablicą patrona szkoły) odbyło się przedstawienie teatralne zatytułowane Wstań Polsko! Przygotowane zostało przez młodzież gimnazjalną pod kierunkiem p. Cecylii Suszki. Oprawą muzyczną inscenizacji zajęła się p. Beata Kawulok, a charakteryzacją aktorów – p. Iwona Bogdał. Niepowtarzalną i pełną symbolicznej wymowy scenografię opracowała z kolei p. Danuta Konarzewska i p. Renata Gorzołka. Spektakl został brawurowo zagrany przez naszych uczniów: Julię Czulak i Julię Kukuczkę (3a), Natalię Czulak, Janinę Juroszek, Miriam Kaczmarzyk, Paulę Kubieniec, Martynę Kawulok, Bartka Suszkę (3b), Michała Burego, Michała Jojko, Szymona Ruckiego (3c) oraz Szymona Gazurka (5c). Nie zabrakło w nim wzruszających piosenek (przepięknie wykonana przez Martynę Kawulok piosenka pt. Deszcz jesienny), rzewnych melodii granych przez Szymona Gazurka na trąbce, symbolicznych gestów czy podniosłych słów o Ojczyźnie odrodzonej z popiołów. Przedstawienie wzbudziło niemałe poruszenie w zgromadzonej w hali publiczności, czego dowodem były łzy wzruszenia niektórych widzów i liczne gratulacje składane przez zaproszonych gości zarówno aktorom, jak i paniom opiekunkom.

         Po spektaklu głos zabrała p. Anna Urbaczka – Bury, która pomimo sędziwego wieku dała dowód swej niezwykłej pamięci, wspominając swoje młode lata, naukę w istebniańskiej szkole i recytując wiersz o marszałku Piłsudskim. Wystąpienie pani Anny zostało nagrodzone owacjami na stojąco, a ona sama – obdarowana kwiatami - nie kryła wzruszenia.       

   Następnie odbyła się prezentacja okolicznościowej książki Krzysztofa Kieresia zatytułowanej Świt wolności wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w celu uczczenia tak znamienitego Jubileuszu. Autor w krótkim, aczkolwiek ciekawym wystąpieniu zaprezentował główne idee swej publikacji i zaprezentował reprodukcje obrazów w niej zamieszczonych – dzieł artystów naszego regionu: Jana Wałacha, Ludwika Konarzewskiego (seniora).
         Kolejnym prelegentem był p. Wojciech Święs – pracownik Książnicy Cieszyńskiej, który wygłosił referat dotyczący obrony Śląska Cieszyńskiego zatytułowany Polski my naród, polski lud. Nie bez przyczyny tytuł wystąpienia pana Wojciecha nawiązywał do wystawy umieszczonej w holu naszej szkoły. Referat gościa z Książnicy był, bowiem swoistym komentarzem do wspomnianej ekspozycji, która przedstawiała bohaterską walkę mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej o przywrócenie polskości w naszym regionie.

         Na zakończenie imprezy wystąpił chór młodzieży gimnazjalnej przygotowany przez

p. Piotra Kohuta, który odśpiewał kilka pieśni patriotycznych. Towarzyszyła mu tak naprawdę cała społeczność naszej szkoły, która z dużym zaangażowaniem włączyła się w śpiew piosenek legionowych.

         Mamy nadzieję, że szereg imprez kulturowych przedsięwziętych przez naszą placówkę dydaktyczną zapisze się na długo w pamięci uczniów, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości i stanie się wyrazem naszego przywiązania do narodowych tradycji patriotycznych.

 

                                                         Cecylia Suszka