Jesteś tutaj: GłównaZ Życia ZSPSzkoła PodstawowaWarsztaty z ceramiki

Działalność praktyczna jest bardzo ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi samodzielności ucznia. Poza tym umożliwia lepsze zrozumienie i trwalsze zapamiętanie przyswojonych wiadomości .Dlatego też w procesie kształcenia szkoła powinna stwarzać sytuacje umożliwiające uczniom rozwiązywanie problemów praktycznych w tym zakresie.

Klasa 3b Szkoły Podstawowej nr 1 w Istebnej, wraz ze swoją wychowawczynią, zorganizowała i wzięła udział w warsztatach plastycznych. Podczas zajęć, które odbyły się w grudniu 2018, uczniowie poznali tajniki pracy z użyciem gliny artystycznej. Warsztaty podzielone były na dwa etapy. Pierwsze spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów z wiedzą teoretyczną. Dzieci poznały narzędzia służące do tworzenia przedmiotów z gliny, wysłuchały zasad jakimi muszą się kierować, aby ich prace miały możliwość przetrwania.

Z kolei na kolejnym spotkaniu wdrożyli nabytą wiedzę w praktykę, kiedy to pod czujnym okiem pani Iwony Konarzewskiej wykonywali indywidualnie przedmioty – kubki, wazony, skarbonki, miski - według własnego pomysłu. Następnie pomalowali wytworzone przez siebie produkty ceramicznymi farbami, które tym różnią się od tradycyjnych farb, że prawdziwy kolor otrzymujemy dopiero po wypaleniu przedmiotu - rzeźby w specjalnym piecu. Po pomalowaniu swoich dzieł nadszedł czas na wypalanie w piecu, co stanowiło kolejną frajdę. Uczniowie mieli bowiem możliwość obejrzenia pieca do wypalania gliny, a nawet wkładania do niego samodzielnie wykonanych przedmiotów. Po skończonej pracy każdy uczeń mógł zabrać swoją rzeźbę do domu. Uczniowie klasy 3b jednogłośnie stwierdzili, że nie spodziewali się jak wiele trudu
i pracy należy włożyć w pracę ceramiczną.

Trzecioklasiści z wielkim zaangażowaniem i skupieniem wykonywali zadania przekonując się, że nie tak łatwo jest wykonać ceramiczny, kolorowy przedmiot.

Zajęcia odbyły się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej i prowadzone były bezpłatnie przez panią Iwonę Konarzewską, za co pragnę jej serdecznie podziękować.

Opracowała: mgr Sabina Polok

Poniżej przedstawiam fotografie z warsztatów: