Jesteś tutaj: GłównaZ Życia ZSPSzkoła PodstawowaSpotkanie z twórcą ludowym Zbigniewem Wałachem i kustoszem dr Michałem Kawulokiem

Kontakt

Telefon:

Szkoła Podstawowa Nr 1

im. ks. Józefa Londzina

(Istebna 1345, byłe gimnazjum): 

33 855 60 59

Gminne Przedszkole

(Istebna 550, Dzielec):

33 855 60 40

 

Otwarte od poniedziałku do piątku w godz: 8:00 - 15:00

 

Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Istebnej przyjmuje interesantów w każdą środę od 800 – 1500 oraz w czasie zebrań z rodzicami w godz. od 1500 – 1800.

 

email:    zsp(at)istebna.com

            sp1istebna(at)wp.pl

20.09.2019r. w czytelni szkolnej odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Wałachem i Michałem Kawulokiem, skierowane głównie do uczniów klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej w Istebnej. Była to swoista lekcja prezentująca tradycję naszego regionu.

Zbigniew Wałach- muzyk, pasjonat kultury beskidzkiej i wnuk znanego twórcy, Jana Wałacha, demonstrował młodzieży istebniańskiej instrumenty pasterskie m.in. fujarki, gajdy, trąbity, które w większości sam wykonuje. Artysta nie tylko zajmująco o nich opowiadał, ale również na nich grał. Nasi uczniowie mogli, zatem usłyszeć dźwięki tradycyjnych instrumentów ludowych, którym towarzyszył śpiew dziewcząt (uczennic klas siódmych i ósmych) z Zespołu Regionalnego Istebna. Młodej publiczności szczególnie przypadło do gustu wykonanie ludowej pieśniczki przez naszą uczennicę - Magdę Gazurek (kl.7b) - grającą na skrzypcach i towarzyszącego jej na gajdach Zbigniewa Wałacha.

 Natomiast Michał Kawulok – pochodzący z Istebnej doktor historii sztuki – przedstawił młodzieży dorobek artystyczny Jana Wałacha. Przygotowany przez p. Kawuloka pokaz multimedialny prezentował liczne dzieła malarskie istebniańskiego twórcy, a zwłaszcza te, których motywem przewodnim była muzyka ludowa.

Dzięki temu niecodziennemu spotkaniu nasi uczniowie mieli okazję przenieść się do minionych czasów, zapoznać się z ciągle żywą kulturą beskidzką i doznać wielu estetycznych wrażeń.

Ewa Kożdoń- Waligóra