Jesteś tutaj: GłównaZ Życia ZSPSzkoła PodstawowaDZIECI Z JABŁONKOWA W ZSP W ISTEBNEJ

Kontakt

Telefon:

Szkoła Podstawowa Nr 1

im. ks. Józefa Londzina

(Istebna 1345, byłe gimnazjum): 

33 855 60 59

Gminne Przedszkole

(Istebna 550, Dzielec):

33 855 60 40

 

Otwarte od poniedziałku do piątku w godz: 8:00 - 15:00

 

Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Istebnej przyjmuje interesantów w każdą środę od 800 – 1500 oraz w czasie zebrań z rodzicami w godz. od 1500 – 1800.

 

email:    zsp(at)istebna.com

            sp1istebna(at)wp.pl

W od 21 do 25 października klasy siódme i ósme z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Istebnej brały udział w projekcie "POLSKA- CZECHY-ŁĄCZY NAS ŚLĄSK CIESZYŃSKI-NASZA MAŁA OJCZYZNA" współfinansowanym przez Fundację Oświata Polska za Granicą, Fundusz Rozwoju Zaolzia, Centrum Pedagogiczne Szkolnictwa Narodowego w Czeskim Cieszynie oraz Towarzystwo Nauczycieli Polskich w RC. W naszej szkole gościliśmy uczniów z polskiej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza z Jabłonkowa. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie zdolności komunikacyjnych w języku polskim dzieci z Zaolzia.  

 Uczniowie uczestniczyli w lekcjach, ale mieli również możliwość integracji podczas wspólnych wycieczek, wyjść, warsztatów.  Pojechali na skocznię narciarską im. Adama Małysza w Wiśle Malince, zwiedzili Galerię Sportowych Trofeów naszego skoczka. Uczestniczyli w pokazie instrumentów ludowych w Chacie Kawuloka, warsztatach w Muzeum Jana Wałacha, Muzeum Regionalnym "Na Grapie", w Centrum Produktu Regionalnego w Koniakowie. Dzieci odwiedziły również nasz kościół parafialny, a w Gminnym Ośrodku Kultury zobaczyły największą koronkę koniakowską świata.

   Przysąpienie do projektu rodziło pewne obawy. Niestety, w naszej społeczności zakorzenione są uprzedzenia dotyczące sąsiadów "zza miedzy". Komentarze oparte na stereotypowych wyobrażeniach, często są wykorzystane w żartach na ich temat. Okazało się jednak, że mamy w gronie naszych uczniów młodych ludzi, który kierują się w życiu życzliwością i tolerancją wobec innych. Zaskoczyła nas ich dojrzała postawa oraz otwartość i łatwość w nawiązywaniu współpracy. Dzieci często pracowały w grupach, wzajemnie sobie pomagały, świetnie się dogadywały. Był to sprawdzian, z którym sobie świetnie poradziły. Zajęcia w ramach projektu okazały się ważną lekcją tolerancji. Nowe znajomości, kto wie, może będą początkiem polsko - czeskich przyjaźni na całe życie.

 Nasza placówka nawiązała cenną współpracę, która, miejmy nadzieję, będzie się rozwijać i przyniesie korzyści młodemu pokoleniu. Będzie również okazją do podtrzymywania pamięci o trudnej historii Zaolzia, wspólnych przodkach, kulturze, języku.

 M.Cz

.