Jesteś tutaj: GłównaZ Życia ZSPSzkoła PodstawowaMikołajkowy prezent teatralny dla najmłodszych

Kontakt

Telefon:

Szkoła Podstawowa Nr 1

im. ks. Józefa Londzina

(Istebna 1345, byłe gimnazjum): 

33 855 60 59

Gminne Przedszkole

(Istebna 550, Dzielec):

33 855 60 40

 

Otwarte od poniedziałku do piątku w godz: 8:00 - 15:00

 

Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Istebnej przyjmuje interesantów w każdą środę od 800 – 1500 oraz w czasie zebrań z rodzicami w godz. od 1500 – 1800.

 

email:    zsp(at)istebna.com

            sp1istebna(at)wp.pl

Dzień 6 grudnia, którego patronem jest św. Mikołaj, obchodzimy w naszej szkole (SP nr 1 w Istebnej) już od kilku lat szczególnie uroczyście. Otóż, wzorem wielkiego biskupa z Miry, staramy się obdarowywać naszych najmłodszych wyjątkowym upominkiem – przedstawieniem teatralnym. W tym roku grupa teatralna z klas ósmych przygotowała Kopciuszka.

Baśń, w której skromność, pokora i pracowitość wygrywa z pychą, zarozumiałością i lenistwem odegraliśmy dla maluchów z całej Trójwsi w czterech odsłonach. O godzinie 9.00 gościliśmy dzieci z Istebnej – Zaolzia, Koniakowa – Rastoki i przedszkolaków z Istebnej – Centrum. O 10.00 spektakl obejrzeli uczniowie klas 1-8 z naszej szkoły, a o 11 – najmłodsi ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Koniakowa – Centrum i Szkoły Podstawowej nr 1 z Jaworzynki. Natomiast ostatnia, czwarta inscenizacja odegrana została o godz. 16.00 dla dzieci pracowników firmy Lys Fusion Poland w Istebnej. Wszystkie spektakle były ciepło odbierane przez maluchów i gorąco przez nich oklaskiwane.

 Spektakl przygotowywany był podczas zajęć teatralnych oraz licznych dodatkowych prób (nawet w soboty!). Wymagał od młodzieży olbrzymiego zaangażowania, odpowiedzialności i poświęcenia. Grupa młodych aktorów spisała się na medal i zagrała – jak zapewniało wielu gości – wyśmienicie! W rolę narratorek świetnie wcieliły się: Julka Jojko i Martyna Michałek, Kopciuszka subtelnie odgrywała Zuzanna Czepczor, z kolei macochę z dużą ekspresją kreowała Karolina Matuszny. Publiczności do gustu szczególnie przypadły wyraziste i niezwykle komiczne kreacje sióstr: Haneczki – Marta Staniek i Kasieńki – Barbara Zawada. Pełną ciepła i dobroci wróżkę – sąsiadkę odgrywała Agata Kliś, a zakochanego w Kopciuszku królewicza – Marcel Czerniecki. W rolę dostojnego króla wcielił się Krzysztof Gorzołka, natomiast w herolda – Szymon Mojeścik. Z dużą swobodą kreację ochmistrza odgrywał Sebastian Strokosz. Niezwykłe poruszenie wśród publiczności wywołały przybywające na królewski bal z różnych istebniańskich dzielnic damy dworu: Daria Grzendek, Agata Juroszek, Agata Kliś, Joanna Kukuczka, Natalia Kukuczka, Zuzanna Przybyła, Zoe Secman, Wiktoria Suszka, Elżbieta Zawada. Wreszcie role dworzan kreowali ubrani w barwne stroje Bartek Godek i Dominik Suszka. Nieocenioną funkcję pełnił też Tomek Sewastynowicz, zajmujący się oprawą techniczną spektaklu.

 W przygotowanie inscenizacji oprócz aktorów zaangażowanych było wiele osób. Szczególne słowa podziękowań kieruję, zatem do p. Beaty Kawulok, która zajęła się oprawą muzyczną sztuki oraz do p. Renaty Gorzołki – odpowiedzialnej za iście pałacową scenografię. Dziękuję też p. Iwonie Bogdał, która, mimo że nie pracuje już w naszej szkole, była tak miła i bezinteresowna, że udzieliła aktorom rad w kwestii strojów. Pani Joli Juroszek składam podziękowania za pomoc przy ubieraniu aktorów, a pani Joannie Legierskiej - za kilka niezbędnych i pięknie prezentujących się na scenie rekwizytów. Podobnie wdzięczna jestem ks. Grzegorzowi Strządale, który również dostarczył nam parę rekwizytów i kostiumów aktorskich. Gorące słowa wdzięczności kieruję także do firmy Kraina firan z Istebnej kierowanej przez p. Agnieszkę Pilch, która ufundowała i uszyła piękne, mieniące się złotem peleryny dla narratorek oraz do p. Kingi Matuszny, która wypożyczyła nam materiały i imponujące suknie balowe. Na koniec pragnę podziękować wszystkim nauczycielom, którzy okazywali mi wyrozumiałość i dzięki którym mogliśmy przeprowadzać próby. Wdzięczna, zatem jestem zwłaszcza wuefistom, tu w szczególności życzliwemu i ofiarnemu p. Jarkowi Hulawemu.

Reżyserowanie spektaklu w tak doborowym towarzystwie to dla mnie czysta przyjemność! Mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się stworzyć podobnie imponujące przedstawienia.

                                               Cecylia Suszka – opiekunka grupy teatralnej