Kontakt

Telefon:

Szkoła Podstawowa Nr 1

im. ks. Józefa Londzina

(Istebna 1345, byłe gimnazjum): 

33 855 60 59

Gminne Przedszkole

(Istebna 550, Dzielec):

33 855 60 40

 

Otwarte od poniedziałku do piątku w godz: 8:00 - 15:00

 

Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Istebnej przyjmuje interesantów w każdą środę od 800 – 1500 oraz w czasie zebrań z rodzicami w godz. od 1500 – 1800.

 

email:    zsp(at)istebna.com

            sp1istebna(at)wp.pl

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wspominamy w tym dniu Żołnierzy Niezłomnych, którzy po II wojnie światowej stanęli do nierównej walki z komunistycznym okupantem. Za bezgraniczną miłość do wolnej Polski zapłacili najwyższą cenę. Komuniści, grzebiąc Niezłomnych w bezimiennych dołach, posiali ziarno, z którego wzrosło nowe pokolenie Polaków poszukujących prawdy o Wyklętych Bohaterach.
Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Istebnej także poszukiwali prawdy o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych, biorąc po raz drugi udział w konkursie organizowanym przez panią Poseł do Parlamentu Europejskiego - Jadwigę Wiśniewską. Konkurs skierowany był do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych (klas 6, 7, 8) i szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego. Każdy uczestnik konkursu mógł nadesłać prezentację multimedialną , film, utwór muzyczny/teledysk lub animację komputerową.
Prace musiały być tematycznie związane z poszczególnymi postaciami oraz wydarzeniami dotyczącymi historii Żołnierzy Wyklętych.
Nasi uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne (Dominik Kliś – klasa 8a, Dawid Urbaczka – klasa 8a, Natalia Sikora – klasa 8a, Kinga Bury – klasa 7c, Aleksandra Legierska – klasa 7c, Nadia Łacek – klasa 7b), a jedna z uczennic – Aleksandra Urbaczka ( klasa 6c) napisała i wykonała piosenkę o Żołnierzach Wyklętych do muzyki hip-hopowej. Każdy z uczniów otrzymał dyplom za uczestnictwo.
Cieszy fakt, że młode pokolenie chętnie i licznie przystąpiło do konkursu, stając się „uczestnikami sztafety pokoleń, która niesie płomień prawdy o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych do ich rodzin, szkół, wiosek i miast. Są strażnikami pamięci o heroicznej walce Niezłomnych Bohaterów. Dzięki Nim, Armia Wyklęta powraca”, jak trafnie ujęła to Europoseł Jadwiga Wiśniewska, organizatorka konkursu.
Pragnę także podziękować panu Błażejowi Knopkowi (nauczycielowi muzyki w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Istebnej) za pomoc przy oprawie muzycznej do autorskiej piosenki naszej uczennicy – Aleksandry.

Opracowała mgr Elżbieta Krężelok (nauczyciel historii w ZSP w Istebnej)